Dlaczego warto pić kawę?

Zdrowa kawa

Zdrowa kawa

 

Często słyszymy ze kawa jest nie zdrowa, więc lepiej jej nie pić, a jeśli już to jedną filiżankę dziennie,ale czy naprawdę kawa nam szkodzi? Otóż nie do końca tak jest. W ziarenkach kawy kryją się węglowodany, tłuszcz, białko, kofeina, garbniki, oraz spora ilość przeciwutleniaczy,dzięki którym opóźnia się proces starzenia.

Jak działa kawa na nasz organizm?

Kawa zaczyna działać w naszym organizmie natychmiast po wypiciu. Jak wszyscy wiemy podnosi ciśnienie tętnicze, nasila produkcję moczu w nerkach, oraz  soków trawiennych w żołądku. Maksymalną zawartość kofeiny w surowicy krwi obserwujemy zazwyczaj po 30-120 minutach od wypicia napoju. Nasz organizm po 15 minutach zaczyna wchłaniać kofeinę, a zaczyna mocniej działać nawet 4 godziny po wypiciu. Polifenole zawarte w kawie zapobiegają starzeniu się organizmu, zmniejszają zagrożenie przed zawałem serca, miażdżyca, oraz udarem mózgu. Dodatkowo polifenole
działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. A w jakiej kawie jest najwięcej polifenoli? Otóż najwięcej polifenoli jest w kawie palonej. Dlatego warto codziennie napić się kawy i nie mieć żadnych wyrzutów sumienia.